Prvý mesiac v Butterfly effect

Naši študenti Ivan Kováč a Matej Krč opísali prvé štyri týždne v Butterfly effect (BE).

MK: Myslím si, že škola a BE sú odlišné systémy. BE učí všetkých účastníkov hlavne spolupracovať, spolu sa rozhodovať a každé rozhodnutie skutočne zvážiť z pohľadu firmy aj z pohľadu zákazníkov. BE určite pomôže každému účastníkovi v kariére. Mentori sú skutočne mentori, čiže zatiaľ som pochopil, že všetko musíme robiť sami a oni nám len radia, ak niečo nevieme. Hlavná sila programu je ale v tom, že výsledok nie je projekt do šuplíka, ale skutočne je to aplikácia na bežné používanie pre ľudí. Čiže z našich tímov v BE sa stávajú malé firmy a to je čaro tohto projektu. Preto si myslím, že BE v štúdiu na škole nepomôže, ale škola pomôže v BE, najmä so všeobecnými znalosťami. Človek sa potom rýchlejšie učí nové veci. Avšak, čo sa týka BE, tak je veľká škoda, že sme nemali na škole programovanie v Unity. Ja sa to teraz musím rýchlo učiť sám.

IK: Ubehli iba štyri týždne od začiatku kurzu BE a už mám pocit, akoby sme tam boli už niekoľko mesiacov. Za ten čas sme stihli toho veľmi veľa prebrať. Pravdu povediac pred začiatkom kurzu som mal trochu obavy, pretože náš Lab master povedal, že každý z nás bude zaradený do skupiny s neznámymi ľuďmi a ja som nevedel do akej skupiny sa dostanem, a či sa budem vedieť v nej vynájsť. Napriek mojim obavám som zapadol do skupiny, ktorá pozostáva s veľmi dobrých ľudí. Nejde tu len o získanie určitých technických znalostí, ale veľká pozornosť sa kladie na budovanie tzv. soft skills.  Naša skupina sa volá TouristApp tím, keďže vyvíjame turistickú aplikáciu pre mesto, respektívne náš finálny produkt by mal byť funkčný prototyp, ktorý pôjde na beta test. Aplikáciu by malo testovať okolo 2000 ľudí a mesto na základe spätnej väzby vypíše konkurz na vývoj takejto aplikácie. Zadávatelia projektu, tzv. stakeholderi, nám na prvom stretnutí povedali, že hlavná myšlienka aplikácie je zvýšiť záujem o okolie mesta a ,,vytiahnuť,, turistov z centra. Druhá podmienka je zatraktívniť mesto, aby v ňom turisti strávili viac ako jeden deň. Samozrejme daný projekt nie je určený len pre zahraničných turistov. Takmer každý deň kurzu máme prednášky odborníkov na rôzne témy. Na začiatku sme sa učili ako fungovať v tíme alebo ako riešiť konflikt. Postupne sme sa dostali do fázy user experience research. Kurz sme mali štyri dni za sebou, čo bolo celkom náročné. Každý deň sme mali iný workshop s odborníkom z praxe a výsledkom mal byť funkčný prototyp, ktorý by sme chceli do aplikácie zahrnúť. Posledný deň kurzu sme si zavolali kamarátov, aby zhodnotili výsledok, čo sa im na prototype páči a čo nie. Potom  začal intenzívny vývoj, ale paralelne si musíme spraviť nové pohovory s ďalšími ľuďmi a zo získaných dát si vytvoriť tzv, persony. Zatiaľ sme si vybrali len technológie, s ktorými budeme pracovať. Čaká nás aj prednáška s iOS vývojárom z Dublinu. Kurz je mimoriadne náročný, ale máme veľkú podporu od všetkých. Vytvorila sa významná komunita. Mentori, odborníci, alebo aj účastníci predchádzajúceho kurzu sú nám veľmi nápomocní.

Viac o Butterfly effect na butterflyeffect.sk